Mājaslapu izstrādes pamati

Kopš 90jiem gadiem internets ir kļuvis par neatņemamu dzīves sastāvdaļu, lielākajai sabiedrības daļai. Daudzas lietas mainās un pazūd. Bet internets ir pieteicis sevi uz palikšanu. Sākot ar iezvanu pieeju līdz Google Chrome, internets ir ieskāvis mūsi dzīves.

Mācīties mājaslapu izstrādi ir līdzīgi kā mesties jūrā peldēties pie -30 grādiem. Ko tik mēs neatrodas ierakstot Googlē 'programmēšana'. Šis raksts iepazīstinās ar mājaslapu izstrādi. Šī nekādā ziņā nav visaptveroša programēšanas rokasgrāmata.

Šajā rakstā mēs aplūkosim web izstrādes pamatus, mājaslapu izstrādes procesu un aplūkosim papildus resursus tiem, kas vēlas uzzināt vairāk par izstrādi - vai vēlas kļūt paši par mājaslapu izstrādātājiem.

Kas ir mājaslapu izstrāde?

Mājaslapu izstrāde attiecas uz darbu, kas iesaistīts izstrādājot mājaslapas. Tas iekļau visu sākot ar vienkāršām informatīvām mājaslapām līdz daudzpusīgām web aplikācijām vai sociāliem tīkliem.

Mājaslapu izstrāde iekļauj sekojošus uzdevumus:

 • Web lapas dizains un funkcionalitāte (front-end)
 • Servera puses skripti (back-end)
 • Serveru un tīkla drošība
 • Ekomercijas izstrāde
 • Satura vadības sistēmas izstrāde

Mājaslapu izstrādes Termini Ko Saprast

Pirms mēs aplūkojam mājaslapu izstrādes procesu, aplūkosim dažus web izstrādes terminus ar kuriem saskarsimies vairākas reizes šajā rakstā.

Mājaslapa

Mājaslapas ir faili, kas saglabāti uz servera, kas ir datori kas glabā mājaslapas. Šie serveri ir savienoti ar lielo tīklu, ko saucam par internetu, vai arī the World Wide Web

Pārlūks  ir datora programmas kas ielādē mājaslapas izmantojot interneta savienojumu, piemēram Google Chrome vai Internet Explorer. Jūsu dators ir arī zināms kā klients. 

Internet Protocol (IP) Adrese

Internet Protocol ir standarts, kas nosaka savienojumu ar internetu. 

Lai piekļūtu mājaslapai, jums ir jāzin tās IP adrese. IP adrese ir unikāla ciparu kombinācija. Katrai ierīcei ir IP adrese, lai atšķirtos no citām mājaslapām visā ineterneta tīklā.

Te Latvija IP addresse ir 91.194.76.150. Viens no veidiem, kā variet uzzināt mājaslapas IP adresi ir pārbaudot to 24x7 mājaslapā.

IP adrese definē mājaslapu, bet lai būtu ērtāk lietotājiem pieņems izmantot domeina nosaukmu mājaslapām.

Hypertext Transfer Protocol (HTTP)

HyperText Transfer Protocol savieno jūs un jūsu vietnes pieprasījumu ar attālo serveri, kurā atrodas visi vietnes dati. Tas ir noteikumu kopums (protokols), kas nosaka, kā ziņas jānosūta internetā. Tas ļauj jums pāriet starp vietņu lapām un vietnēm.

Ievadot tīmekļa vietni savā tīmekļa pārlūkprogrammā vai meklējot kaut ko, izmantojot meklētājprogrammu, HTTP nodrošina sistēmu, lai klients (dators) un serveris varētu runāt vienā un tajā pašā valodā, kad viņi internetā dara pieprasījumus un atbildes viena otrai. Tas būtībā ir tulkotājs starp jums un internetu - tas lasa jūsu tīmekļa vietnes pieprasījumu, nolasa no servera atpakaļ nosūtīto kodu un tulko to jums tīmekļa vietnes veidā.

Kodēšanas valoda

Kodēšana attiecas uz serveru un programmu kodu. Tas tiek saukts par „valodu”, jo tas sastāv no vārdnīcām un gramatiskiem noteikumiem komunikācijai ar datoriem. Tie ietver arī īpašas komandas, saīsinājumus un pieturzīmes, ko var lasīt tikai ierīces un programmas.

Savā ziņā attīstītāji ir arī tulkotāji.

Visu programmatūru raksta vismaz viena kodēšanas valoda, bet visas tās atšķiras atkarībā no platformas, operētājsistēmas un stila. Ir daudz dažādu veidu kodēšanas valodas ... kas visi ir iedalīti divās kategorijās (raksta divi dažādi izstrādātāju veidi) - front-end un back-end.

Front-End


Front-end (vai klienta puse) ir tāda tīmekļa izstrādes puse, kuru redzat un mijiedarbojas kā interneta lietotājs. Kad vietnes informācija tiek pārsūtīta no servera uz pārlūkprogrammu, front-end kodēšanas valodas ļauj tīmekļa vietnei darboties, nepārtraukti „sazinoties” ar internetu.

Front-end kods ļauj lietotājiem, piemēram, jums un man, mijiedarboties ar vietni un atskaņot videoklipus, paplašināt vai samazināt attēlus, izcelt tekstu un daudz ko citu. Tīmekļa izstrādātāji, kas strādā pie klienta puses izstrādes priekšgalā.

Nākamajā sadaļā aplūkosim dažas priekšpuses kodēšanas valodas.

Back-End


Back-end (vai servera pusē) ir puse, kuru neredzat, lietojot internetu. Tā ir digitālā infrastruktūra un ne-izstrādātājiem, tā izskatās kā virkne numuru, burtu un simbolu.

Back-end izstrādātāji darbojas sistēmās, piemēram, serveros, operētājsistēmās, API un datu bāzēs, un pārvalda drošības, satura un vietnes struktūras kodu.

Ir vairāk back-end kodēšanas valodu nekā front-end valodas. Tas ir tāpēc, ka pārlūkprogrammas - priekšējā galā - tikai saprot JavaScript, bet serveris - aizmugurē - var tikt konfigurēts, lai saprastu (diezgan daudz) jebkuru valodu. Nākamajā sadaļā aplūkosim dažas back-end kodēšanas valodas.

 

Satura pārvaldības sistēma (CMS)


Satura pārvaldības sistēma ir tīmekļa lietojumprogramma vai virkne programmu, ko izmanto, lai izveidotu un pārvaldītu tīmekļa saturu. (Piezīme: CMS nav tādas pašas kā vietņu veidotājiem, piemēram, Squarespace vai Wix.)

Lai gan nav nepieciešams veidot tīmekļa vietni, izmantojot CMS, noteikti ir vieglāk. Tā nodrošina būvniecības blokus (piemēram, spraudņus un pievienojumprogrammas) un ļauj izveidot struktūru ar savu kodu. CMS parasti izmanto e-komercijai un blogiem, bet tie ir noderīgi visu veidu tīmekļa vietnēm.

Kāpēc mācīties par mājaslapu izstrādi?


Jūs varētu būt uzņēmuma īpašnieks, kas pieņem darbā ārštata izstrādātāju, lai izveidotu savu tīmekļa vietni, tirgotāju, kurš redz savu attīstības komandu, vai students, kurš mācās par attīstību kā karjeru. Neatkarīgi no tā, kas jūs esat vai kāpēc jūs lasāt šo rokasgrāmatu, šajā tehnoloģiju virzītajā pasaulē var būt noderīga tīmekļa vietņu izstrādes pamati.

Internets tik drīz nepazudīs. Faktiski tas ir kļuvis par portālu un primāro metodi pētniecībai, savienošanai, izglītībai un izklaidēm pasaulē.

Kopš 2018. gada ir 4,2 miljardi globālo interneta lietotāju. Tas ir vairāk nekā puse pasaules iedzīvotāju, un šie cilvēki izmanto internetu daudzu iemeslu dēļ.

Kas ir viens no šiem iemesliem? Tām nepieciešama tīmekļa vietne, un katrai tīmekļa vietnei ir vajadzīgs kvalificēts tīmekļa izstrādātājs.

Web izstrāde ir arī strauji augoša nozare. No šodienas līdz 2026. gadam paredzams, ka tīmekļa izstrādātāju nodarbinātība pieaugs par 15%. Tas ir daudz ātrāk nekā vairums citu tehnoloģiju karjeru.

Neatkarīgi no tā, vai meklējat web izstrādātāju vai kļūstat par to, ir labi zināt, ka karjeras ceļš piedāvā augstas prasības, augstas vērtības pozīcijas. Turpiniet lasīt, lai uzzinātu vairāk par tīmekļa izstrādes procesu, un neaizmirstiet tālāk apskatīt izstrādātāju resursus.

 

Mājas lapu izstrādes process


Tīmekļa vietnes izveides process nav tik vienkārši, kā 1-2-3. Katrs attīstības ceļš atšķiras atkarībā no tīmekļa vietnes veida, valodas kodēšanas un resursiem.

Nākamā sadaļa kalpo kā īss pārskats par web izstrādes procesu un īsu ievadu visbiežāk lietotajās valodās un CMS opcijās.

 

Tīmekļa vietnes plānošana un vietnes kartes izveide


Visas tīmekļa vietnes sākas ar plānu. Izstrādātāji šo plānu sauc par vadu vai vietnes karti (to nedrīkst sajaukt ar sitemap.XML, kas ir fails, kas palīdz SERPs pārmeklēt un atrast jūsu vietni). Tam nav jābūt oficiālam dokumentam; tas ir tikai jūsu vietnes redzējums, kas dos jums un jūsu attīstītāja (-u) virzienu un vietu, kur sākt. To var izdarīt uz tāfeles vai izmantot rīku, piemēram, Invision, Slickplan vai Mindnode.

Tāpat kā biznesa plāns dod potenciālajam ieguldītājam ieskatu jūsu mērķos un rezultātos, vietnes karte sniedz attīstītājam priekšstatu par to, ko jūs attēlojat, un informāciju, kas nepieciešama, lai izpildītu jūsu redzējumu. Jūs varat izveidot savu vietnes karti pats vai strādāt ar savu izstrādātāju (-iem).

Šeit ir daži jautājumi, kas jums jāuzdod, plānojot vietni.

Kādas atsevišķas lapas vēlaties? Kāds saturs būs šajās lapās?
Kā jūs varat organizēt šīs lapas kategorijās? (Šīs kategorijas var pārstāvēt jūsu mājaslapas izvēlni - ja tas palīdz domāt par to.)
Kāda ir jūsu vietnes lapu hierarhija?
Kā lapas sasaistīsies?
Kādas lapas un kategorijas ir būtiskas jūsu vietnes un lietotāju pieredzei, un kuras no tām varētu noņemt vai apvienot?

Jūsu vietnes koda rakstīšana

Nākamais solis tīmekļa izstrādes procesā ir koda rakstīšana.

Izstrādātāji izmantos dažādas kodēšanas valodas tīmekļa vietņu priekšpusē un aizmugurē, kā arī dažādām vietnes funkcijām (piemēram, dizains, interaktivitāte utt.) Šīs dažādas valodas strādā kopā, lai izveidotu un darbinātu jūsu vietni.

Sāksim ar visbiežāk lietotajām valodām. Gandrīz katru tīmekļa vietni izmanto šīs trīs kopā, un, iespējams, arī jūs.

HTML


HyperText iezīmēšanas valoda (HTML) ir izmantota kopš 1990. gadiem. Tā ir visu tīmekļa vietņu pamatā, un tā ir minimāla, kas nepieciešama, lai izveidotu tīmekļa vietni. (Jā, varat izveidot tīmekļa vietni, kurā ir tikai HTML. Tomēr tas nebūtu pārāk skaists.)

Valodas, piemēram, CSS un JavaScript, uzlabo un pārveido HTML izveidoto pamata vietnes struktūru. HTML5 ir jaunākā versija un atbalsta platformu pārlūkprogrammu funkcionalitāti, padarot to populāru mobilo lietotņu izstrādē.

 

CSS


Cascading Style Sheets (CSS) tika izstrādāta 1990. gadu beigās. Tīmekļa vietnēm tiek pievienoti dizaina elementi, piemēram, tipogrāfija, krāsas un izkārtojumi; tas ir kosmētikas kods.

CSS ļauj izstrādātājiem pārveidot jūsu vietni, lai tas atbilstu jūsu vietnes iecerētajai estētikai, un, tāpat kā HTML5, CSS ir saderīgs ar visām pārlūkprogrammām.

JavaScript


 90. gadu vidū izveidotā JavaScript tiek izmantota, lai pievienotu vietnes funkcionalitāti. Izstrādātāji to izmanto, lai pievienotu animācijas, automatizētu uzdevumus noteiktās lapās un pievienotu interaktīvas funkcijas, kas uzlabo lietotāja pieredzi.

JavaScript strauji attīstās. Kad JavaScript tiek uzskatīts par “rotaļlietu” valodu, tagad tā ir visplašāk izmantotā kodēšanas valoda pasaulē. Ar Node.Js palīdzību tas tagad ir back-end kodēšanas valoda. Tā ir pirmā valoda, kas jāsaprot pārlūkprogrammā. HTML, CSS, JavaScript ir web izstrādes „lielās trīs”. Gandrīz katra tīmekļa vietne tos izmanto zināmā mērā. Ir daudz citu, piemēram, servera puses valodas, piemēram, Java, C ++, Python un SQL, bet šo trīs izpratne ir pamatā jūsu vietnes izstrādes zināšanām.

Jūsu vietnes back-end izveide


Rakstīšanas kods var būt viena no sarežģītākajām tīmekļa izstrādes daļām, bet tas ir gandrīz vienīgais komponents. Jums ir arī jāizveido savi back-end un front-end vietnes struktūras un dizains.

Sāksim ar back-end.

Back-end apstrādā datus, kas nodrošina funkcionalitāti front-end. Piemēram, Facebook back-end saglabā manas fotogrāfijas, lai front-end varētu ļaut citiem skatīties uz tiem. Tas sastāv no divām galvenajām sastāvdaļām:

 • Datu bāzes, kas ir atbildīgas par datu glabāšanu, organizēšanu un apstrādi tā, lai to varētu iegūt pēc servera pieprasījumiem
 • Serveri, kas ir aparatūra un programmatūra, kas veido jūsu datoru. Serveri ir atbildīgi par datu pieprasījumu nosūtīšanu, apstrādi un saņemšanu. Tie ir starpnieki starp datu bāzi un klientu / pārlūkprogrammu. Pārlūks faktiski pastāstīs serverim "Man vajag šo informāciju", un serveris zinās, kā iegūt šo informāciju no datu bāzes un nosūtīt to klientam.

Šie komponenti strādā kopā, lai izveidotu pamatu katrai tīmekļa vietnei.

Attiecībā uz jūsu mājas lapas izveidi, back-end izstrādātāji izveidos trīs lietas.

 1. Jūsu loģikas kods, kas būtībā ir noteikumu kopums, kā jūsu vietne reaģēs uz noteiktiem pieprasījumiem un kā jūsu vietnes objekti mijiedarbosies.
 2. Jūsu datubāzes pārvaldība, kā jūsu vietne organizēs, pārvaldīs un iegūs datus. Lasiet vairāk par SQL vs NoSQL šeit.
 3. Jūsu infrastruktūra, kas ir jūsu vietnes izvietošana. Savas vietnes hostings dos jums lielāku kontroli, bet tas ir daudz dārgāks un prasa, lai jūs saglabātu savu servera veselību un drošību.

Izmantojot šīs sastāvdaļas un lēmumus, jūsu tīmekļa vietne būs gatava priekšlaicīgai izstrādei.

Jūsu mājas lapas priekšpuses izveide


Ja esat kādreiz izgājis tīmekļa dizainā vai spēlēja ar vietni programmā WordPress vai Squarespace, jūs pieskārāties tīmekļa vietnes izstrādei.

Front-end stuff ir svarīgs - tas ir tas, ko jūsu apmeklētāji, klienti un lietotāji redz un kā viņi izmantos jūsu vietni.

Front-end (vai klienta puses) izstrāde ietver JavaScript, HTML un CSS kombināciju. Tā kontrolē arī tādus komponentus kā tipogrāfija, navigācija, pozicionēšana un pārlūkprogrammas saderība un atsaucība. Šī daļa atspoguļos vairāk par jūsu sākotnējo redzējumu un to, ko jūs esat iekļāvis jūsu lokā.

Mainoties tehnoloģijām un patērētāju vēlmēm, klienta puses kodēšana kļūst novecojusi… daudz ātrāk nekā back-end attīstība. 

Darbs ar CMS


Kāpēc kādam būtu jāizvēlas CMS ar kodējumu “ar roku” vai „no nulles?” Nu, CMS, piemēram, WordPress ir vieglāk lietot (jums ir jāieraksta mazāk koda), un bieži vien ir rīki ap vietnes mitināšanu . No otras puses, tas ir mazāk elastīgs, un tāpēc jums ir mazāka kontrole pār priekšējo galu.

CMS opcijas bieži ietver arī spraudņus, kas novērš vajadzību rakstīt backend. Piemēram, e-komercijai ir WordPress spraudņi, lai tā vietā, lai izveidotu sarežģītu back-end, lai iekasētu klientu kredītkartes, jūs varat vienkārši izmantot esošu spraudni un izvairīties no nepieciešamības risināt datubāzes un servera puses kodu.

Populāras satura pārvaldības sistēmas ietver  Joomla, Magento un WordPress, kam ir gandrīz 60% tirgus daļas. (Šajā gadījumā mēs runājam par atvērtā koda WordPress programmatūru, nevis WordPress vietnes veidotāju.)

Domēna vārda iegūšana


Šajā brīdī jūsu vietnei būs IP adrese. Tam ir vajadzīgs arī domēna vārds, ko apmeklētāji var izmantot, lai atrastu jūsu vietni.

Mājaslapu izstrādes kursi un klases


Neatkarīgi no tā, vai vēlaties izpētīt back-end, front-end vai full-stack kodēšanu, šeit ir daži tiešsaistes kursi un klases, ko iesaka mūsu pašu HubSpot izstrādātāji.

TutorialsPoint
Visi TutorialsPoint saturs un resursi ir bezmaksas. Starp konsultācijām, e-grāmatām un videoklipiem TutorialPoint nodrošina daudz dažādu veidu, kā mācīties.

egghead
Saskaņā ar viņu tīmekļa vietni “egghead ir strādājošu web izstrādes profesionāļu un atvērtā pirmkoda līdzekļu sniedzēju grupa, kas sniedz jums īsus, informācijas blīvus video kursus par nozares labākajiem instrumentiem.” Lietotāji var veikt kursus, klausīties podkastus vai veikt mācības par dažādām tīmekļa izstrādes tēmām.

Khan akadēmija
Khan akadēmija ir labi pazīstams bezmaksas izglītības resurss. Lietotāji var uzzināt kaut ko no makroekonomikas līdz lineārajai algebrai līdz ASV vēsturei, kā arī nedaudzas skaitļošanas tēmas.

freeCodeCamp
freeCodeCamp ir bezpeļņas organizācija (piemēram, Khan Academy), kas palīdz cilvēkiem iemācīties kodēt bez maksas. Ar tūkstošiem rakstu, video un interaktīvu nodarbību, kā arī pasaules mēroga pētījumu grupām freeCodeCamp palīdz tūkstošiem izstrādātāju un inženieru uzzināt par programmēšanas un zemes attīstības darbiem.

Treehouse
Team Treehouse ir tiešsaistes abonēšanas programma. Lietotāji maksā ikmēneša maksu un piekļūst simtiem kursu vairāk nekā 20 dažādās tēmās. No JavaScript līdz Python uz PHP, Treehouse var iemācīt jums visu, kas jums jāzina par tīmekļa attīstību.

Komentāri ( 0 )

Atstāj komentāru

Šī lauka informācija tiks turēta privāti un netiks rādīta publiski.

Restricted HTML

 • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.